Du har allerede set noget af denne video.
0-1
7 min
Yoga for mænd, Yoga for sportsfolk

Planlæg praksis   Tilføj til playliste

Intro: Yoga for fodboldspillere

Michael
7 min Hatha

Her får du en kort introduktion til vores videoer målrettet fodboldspillere, som er en del af forløbet 'Yoga for sportsfolk', hvos vi i samarbejde med DGI har udviklet en række yogavideoer målrettet sportsudøvere.

Med yoga kan vi primært afhjælpe skader ved at styrke, stabilisere og smidiggøre, og vi kan arbejde med den mentale del/mindfulness til at holde fokus osv. Alt i alt kan vi bruge yoga til at forebygge skader og til at øge vores sportspræstationer. 

Mangler du en yogamåtte, en yogabolster, en blok eller andet udstyr til din praksis? På YogaStream Shop finder du det lækreste yogatøj og yogaudstyr, og som medlem af YogaStream får du 25% rabat på det hele. Se mere her


(5)
Niveau 0-1
Ketchersport: All-round træning

45 min Hatha med Michael Bjerrum

Denne video er til dig, der spiller tennis, badminton, squash eller en anden form for ketchersport....
(2)
Niveau 0-1
Mobilitet til baglår & haser

30 min Hatha med Michael Bjerrum

I denne sekvens arbejder vi at skabe øget styrke, smidighed og mobilitet i benene og særligt i bag...
(6)
Niveau 0-1
Ketchersport: Udstrækning

20 min Hatha med Michael Bjerrum

Denne video er til dig, der dyrker ketchersport ex. tennis, badminton, squash og som har brug for en...

Følg os på Instagram