Du skal have et aktivt medlemskab
for at se denne video.

Log ind eller


KØB SOMMERTILBUD

Dyrk yoga HELE sommeren for 49 kr.

Meditation: Grounding til luftelementet
0-3
15 min
Grounding & stabilitet, Kvinder & hormoner, Meditation & åndedræt

Planlæg praksis   Tilføj til playliste

Meditation: Grounding til luftelementet

Hrönn

I denne meditation hjælper dig til at føle jordforbindelse og grounding. I overgangsalderen begynder kroppens slimhinder, hud og væv i stigende grad at tørre ud. I ayuervedaens verden kalder vi denne livsfase for Vata-fasen, som er domineret af elementet luft, som bl.a. kan komme til udtryk ved at være meget 'all over the place' eller i form af angst og usikkerhed.

Hvis du er i luftfasen, kan du altså have brug for jord, vand og måske endda ild, til at grounde dig selv og skabe balance. Det gør vi i denne meditation ved at skabe kontakt til kroppen og bruge sanserne til at være tilstede i nuet. 

Mangler du en yogamåtte, en yogabolster, en blok eller andet udstyr til din praksis? På YogaStream Shop finder du det lækreste yogatøj og yogaudstyr, og som medlem af YogaStream får du 25% rabat på det hele. Se mere her


(8)
Niveau 0-3
Ro på følelserne

20 min Restorativ Yoga med Hrönn Kold Sigurðardóttir

Denne klasse er en retorativ klasse til dig, der er i overgangsalderen. Er du mærket af følelser,...
(6)
Niveau 0-3
Åndedræt for balance

7 min Meditation & Åndedræt med Hrönn Kold Sigurðardóttir

Når du er i overgangsalderen kan der både være fuld gang i energien, og der kan være perioder, h...
(13)
Niveau 0-3
Åndedræt: Ro på nerverne

7 min Meditation & Åndedræt med Hrönn Kold Sigurðardóttir

I denne praksis, vil du blive guidet igennem en åndedrætsteknik, som er særligt parasympatisk sti...

Følg os på Instagram