Du har allerede set noget af denne video.

Styrk dit løber-åndedræt: 5-10 k

Michael

Den rette vejrtrækning er altafgørende for en god løbeoplevelse. Under løb bliver vi ofte forpustede og stakåndet, og her kan du vælge flere forskellige strategier. I denne video får du et par øvelser, som du kan træne inden dit løb, og som du på sigt kan bruge som en "strategi" under dit løb. Idéen er, at få iltet kroppen godt og få mere 'brugbar' ilt til kroppen, så vi undgår at få sidestik og blive alt for forpustede.

Lav øvelserne/træn dit åndedræt ind imellem dine træninger, og brug så åndedrættet under dit løb, når du bliver forpustet.

Mangler du en yogamåtte, en yogabolster, en blok eller andet udstyr til din praksis? På YogaStream Shop finder du det lækreste yogatøj og yogaudstyr, og som medlem af YogaStream får du 25% rabat på det hele. Se mere her


(0)
Niveau 1-3
Løbeprogram (5-10 km): Uge 4, dag 1

90 min Hatha/Vinyasa med Michael Bjerrum

Så er vi klar til uge 4 i vores 7 ugers yoga- og løbechallenge. Dagens løbeprogram tager i alt 90...
(0)
Niveau 1-3
Intro til 'Yoga & Løb – fra 5-10 km på 7 uger'

7 min  med Michael Bjerrum

Er du klar til at tage dit løb et skridt videre? Her bliver du guidet i dit løb, så du stille og...
(0)
Niveau 1-3
Styrke til løberen - den lange: 5-10 k

30 min Vinyasa med Michael Bjerrum

Øget styrke og funktionel smidighed i dine muskler og led, kan gøre en stor, positiv forskel for d...

Følg os på Instagram